İnovatif Düşünme ve Fikir Üretme Teknikleri

İnovatif Düşünme ve Fikir Üretme Teknikleri Eğitimi için yeni kayıtlar başlıyor…

Parlak fikirler üretebilmek sadece dâhilere has bir özellik değil… Beynimizi daha yenilikçi düşünebilmek için eğitmeye ve “fikirleme” performansımızı artıracak teknikler öğrenmeye ne dersiniz?
Günlük hayatta karşılaştığımız birçok durumda mevcut düşünme kalıplarımızı kullanarak hareket ediyor, problemleri çözmek için genelde analitik (dikey) düşünme biçimini kullanarak ilerliyoruz
Sistem geliştirmekle görevli bir mühendis, yeni ürünler tasarlayan bir tasarımcı, yeni projeler peşinde koşan bir girişimci, çarpıcı reklam fikirleri yakalamaya çalışan bir reklamcı, kariyer basamaklarında yükselmeyi hedefleyen bir personel, sıra dışı yazmayı amaçlayan bir yazar, yeni bir satış kampanyası hazırlayan bir satıcı, çocuğuyla iletişimde farklı yaklaşımlar arayan bir baba veya misafirlerine sürprizler yapmak isteyen bir ev hanımı…
Ancak kimi zaman teknik ya da sosyal problemlerimize sıra dışı çözümler bulmamız veya mevcut durumdan sıçramalar yapabilmek için yeni fikirler üretmemiz gerekiyor.
Kim olursak olalım, her şeyin giderek daha çok birbirine benzemeye başladığı ve inovatif düşünce gerektirmeyen işlerimizi bilgisayarların devraldığı çağımızda, her zamankinden daha fazla yenilikçi olmaya ve sıra dışı parlak fikirler üretmeye ihtiyacımız var.
Bunun için bize verilmiş, sınırları sandığımızın çok ötesinde mükemmel bir organ var; beynimiz. Onu yeterince kullanmadığımız ve kendimizi mantığımızın dar kalıplarına hapsettiğimiz için bize sunacağı mükemmel çözümlerden ve parlak fikirlerden mahrum kalıyoruz.
Yenilikçi Düşünme ve İnovasyon Atölyesi bize mevcut kalıplardan kurtularak zihnimizi çok daha verimli kullanmanın ve etkili tekniklerle parlak fikirler üretmenin kapılarını açıyor…
KAPSAM
Zihninizi parlatmaya hazır mısınız?
– Fikir, yenilik, inovasyon nedir?
– Nasıl düşünüyoruz?
– Kimler daha yenilikçi düşünür?
– İnovatif (Yenilikçi) düşünmeye neden ihtiyaç duyarız?
– Beynimizi özgürleştirmek için neler yapmalıyız?
– Fikir üretme ve problem çözme süreci nasıl işler?
– Yenilikçiliğimizi geliştirmek için ne gibi egzersizler yapabiliriz?
– Parlak fikirler yakalamak için hangi yöntemleri kullanabiliriz?
PROGRAM
1-Temel Kavramlar
– Neden düşünüyoruz?
– İnovatif düşünmeye neden ihtiyaç duyarız?
– Kimler daha inovatif düşünür?
– (Düşünce, Zeka, Akıl, Mantık, Hafıza, Yenilik, İnovasyon, IQ, EQ, Fikir…)
– İnovasyon Türleri (Ürün İnovasyonu, Hizmet İnovasyonu, Pazarlama İnovasyonu, Organizasyonel İnovasyon, Süreç İnovasyonu)
2-Fikir-Eylem Döngüsü
3-Analitik düşünme- İnovatif (sıra dışı) düşünme
4-Problem Çözme Teknikleri:
-Beyin Fırtınası
-Altı Şapkalı Düşünme Tekniği
-Ishikawa-Balık Kılçığı Diyagramı
-Pareto Diyagramı
-Kök neden analizi
5-Nasıl düşünüyoruz?
Beynin yapısı, Düşünme mekanizması, Beyin-fikir ilişkisi
6-Beyni Özgürleştirmek (Nasıl daha inovatif olunur?)
7-Fikir Üretme Süreci
8-Fikir Üretme Yöntemleri
-GEBİ
-Tersine Düşünme
-Matematiksel Düşünme
-KUYI
-5D Tekniği
-Metamorfoz
-7D Tekniği
-Analoji
-DOSO
-TRIZ
-Varsayım ve Çaprazlama
9-Uygulamalar
EĞİTMEN: Halil ÇALIŞKAN
TAKVİM:
Eğitim 08 Mayıs 2013 Çarşamba akşamı 19:00’da başlayacaktır. Ders saatleri her Çarşamba 19:00 – 22:00 arasındadır. Çalışma 6 hafta sürecektir. Eğitim sonunda katılım belgesi verilecektir. Dersler Mecidiyeköy’de yapılacaktır.

Bu yazı Kategorilenmemiş kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir