İnsan neden yazar?

İnsan neden yazar?
İnsanın, sesini duyurmak için büyülü bir dille susmasıdır yazmak. Kimin okuyacağını bilmeden, mektuplar bırakmaktır ardında. Hepimizin farklı farklı sebepleri olsa da çoğunlukla anlamak ve anlaşılmak için yazarız. Bazen bütün insanlara seslenmektir gayemiz, bazense sadece kendimizle buluşmak. Belki derdimizi dökmek isteriz, belki bir şeyleri örtüp saklamak. Herkesin yazmak için bir nedeni var…

“Sanat, istridyenin kabuğundan içeri sızıp, canını acıtan bir kum tanesini sarmalayarak, zamanla inciye dönüştürmesine benzer.” diyor Alfred Adler.

Yazıyoruz. Çünkü acılarımız var. Kum tanesi gibi içimizi sızlatan, bizi yoran, mayalayan, insan yapan acılar. Anlatıp durmaya mecalimiz yok. Ham hâliyle hiç kimsenin umrunda değil. Ama cevher çıkabilir yontulmuş bir acıdan. Derin yaralarımızı sağaltmak için, biraz örtüp biraz paylaşmak için yazıyoruz.

“İşitin ey yârenler, aşk bir güneşe benzer. Aşkı olmayan gönül misali taşa benzer. Taş gönülde ne biter, dilinde ağu tüter. Nice yumuşak söylese sözü savaşa benzer.” diyor Yunus.

Yazıyoruz. Çünkü “aşk”la yaratıldık hepimiz. Ne zaman ki bir gönüle aşk düşse, bir kağıda konuyor kalem, bütün kelimeler emre amade. Gönlümüzü taştan, sözümüzü savaştan uzak eylemek için yazıyoruz.

“Ne yazacağımı önceden bilseydim, zaten yazmazdım.” diyor Marguerite Duras.

Yazıyoruz. Çünkü kendimizi tanıyoruz yazdıkça. Düşüncelerimizin farkına varmak, sakladığımız ne varsa ortaya dökmek için sarılıyoruz kaleme. Elimizde sihirli bir anahtar. Kilitli kapıları aralamak, esir düşmüş zihnimizi serbest bırakmak için yazıyoruz.

“İlk dize Tanrı’dandır.” diyor Valery.

Yazıyoruz. Çünkü insanız. İlhama açık bir kalbimiz var. Kulağımıza fısıldanan cümleleri aktarmak, uyumadan gördüğümüz rüyaları anlatmak için yazıyoruz.

“Seslensem kim duyar beni melekler katından?” diye soruyor Rilke.

Yazıyoruz. Çünkü yalnızız. Derin bir yalnızlığı korumakla, yalnızlıktan kurtulmaya çalışmak arasında gidip geldiğimiz için yazıyoruz.

“Yazmak, yani bu şeytanca güç, bebeklerin dikkat çekmek için yaygara koparmasını sağlayan içgüdünün ta kendisi.” diyor George Orwell.

Yazıyoruz. Çünkü fark edilmek ve sevilmek ister insan. Ölümlü bir dünyada, beyhude bir çırpınışla ses verip, “Ben de buradayım!” demek için yazıyoruz.

“Hepinize, herkese çok çok kızdığım için yazıyorum. Gerçekliğe ancak değiştirerek katlanabildiğim için yazıyorum.” diyor Orhan Pamuk.

Yazıyoruz. Çünkü itirazımız var. Değiştirmek mümkün olmasa bile, direnmenin bir yolu da yazmak olduğu için, bize sormasalar da söylemek için yazıyoruz.

“Her gün bir yerden bir yere göçmek ne güzel, bulanmadan dupduru akmak ne hoş. Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım.” diyor Mevlana.

Yazıyoruz. Çünkü yenileniyor durmadan hayat. Bizse bir trenin pencere kenarında, dışarıyı seyreden çocuğa benziyoruz. Gözlerimiz akıp giden manzaralarda. Ne vakit gördüğümüz bizi şaşırtsa, dokunup herkese göstermek istiyoruz. Çünkü penceresi birbirine benzemiyor kimsenin. Hepimizin gördüğü manzara farklı, geçtiğimiz yollar aynı olsa da. Başka pencerelerden hayata bakıp, yeni manzaralara pencere açmak için yazıyoruz.

Yazıyoruz. Çünkü elimizde değil. Yazmak sustukça dalgalanan bir deniz. Okudukça içimizde taşan bir nehir. Az da olsa yazıyoruz hepimiz. Belki bildiğimiz bir sebebi yok. Belki kimseler okusun diye değil. Sırf neden yazdığımızı anlamak için…Yazıyoruz…

Halil Çalışkan

Bu yazı Yazılar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İnsan neden yazar? için 9 cevap

 1. ali der ki:

  yazmak yeryüzünün en uzak ve en yakın kenti…

 2. радоваться der ki:

  hic beklemedigim bir anda aksam aksam mutlu ettiniz beni! (bazen baskalarini mutlu etmek icin de yazmali insan:) )

 3. Hayal der ki:

  “neden yaziyorum?” sorsunu sormamistim kendime, ama yazinizdan sonra fark ettim ki “bir şeyleri örtüp saklamak” icin yaziyormusum, hatta saklama eylemini oyle abartmisim ki kendimden bile sakliyormusum.

 4. Emine der ki:

  Yontulmuş acıdan cevher çıkması… Demek ki acılar yazdırıyor insana…Ama mutlu oluncada yazar insan… Yazmak konuşmaktan daha kolay çünkü…Rabbim ufkunuzu açsın.

 5. Adem der ki:

  Bir de “insan neden yazmaz” diye bir yazi yayinlayin da uzakliginizin sebebini ogrenelim, elden bir sey gelirse yerine getirelim

 6. murat eryılmaz der ki:

  halilim bende uzun zamandır girmiyordum sitene
  eski yazılarını ısıtmayı bırak yoksa müşterileri kaçırcan
  benden söylemesi

 7. Hakan Özkan der ki:

  Peki insan artık neden yazmaz dostum?

 8. Nurcan Cebeci der ki:

  Benim gibi okumayı sevenler ve eksik parçalarını okuduğu satırlarda bulanlar için daha çok yazın emi…

 9. Murat eryılmaz der ki:

  Sitene yüklediğin son yazının bu olması manidar olmuş dostum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir