“Hayat ertelenmez” şiiri kimin?

“Hayat ertelenmez ” şiiri kimin?

Birkaç kez “Hayat ertelenmez” şiirini aslında kimin yazdığını, neden altına imzamı attığımı soran mailler aldım. 2001 yılında yazdığım bu şiiri 2005 yılında Antoloji’deki sayfama yüklemiştim. Daha sonra bir dergide de yayınlandı. Yani bana ait olduğunu ispatlama gibi bir sorunum yok. Ancak birkaç yıl boyunca internette genellikle isimsiz olarak alıntılanıp paylaşılmış ve nasıl olmuşsa bazı sitelerde de yazarı Can Yücel olarak gösterilmiş.  Birkaç ay önce de Facebook’ta paylaşılan bir videoda görünce şaşırdım. Haber spikeri Asım Yıldırım “Bir yudum hikaye” programında seslendirmiş şiiri, hakkını yemeyelim güzel de okumuş, ama o da kimin yazdığını bulamadığı (belki yeterince araştırmadığı) için programda yazarını belirtmemiş. Şimdi internette arama yapıldığında binlerce sitede Can Yücel veya Asım Yıldırım’ın ismiyle çıkıyor şiir. Bu nedenle şiiri antoloji.com’da veya kendi bloğumda benim imzamla görenler neden sahiplendiğimi sorabiliyorlar bazen. Değil başka birine ait bir şiiri sahiplenmek, isim vermeden bir alıntı yapmanın veya dozu kaçmış bir esinlenmenin bile kesinlikle uzak durulması gereken bir davranış olduğuna inanıyorum. Ayrıca eğer şiir Can Yücel’e ait olsaydı böylesine bilinen bir şairin şiirini sahiplenmek de biraz fazla yüzsüzlük olurdu herhalde. Bugün Can Yücel’in şiirini aşıracak kadar dünyadan habersiz olan adam yarın çıkıp “Bence hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyecek kadar pervasız olabilir. Neticede kendi yazdığım bir şiiri çalmakla suçlanıyorum. Maalesef internet bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdığı gibi bazen yanlış bilginin yayılmasını da kolaylaştırıyor. Şimdi Google’da “hayat ertelenmez” yazıldığında arama önerisi için otomatik olarak Can Yücel veya Asım Yıldırım isimleri çıkıyor. Şiirin benim adımla geçtiği site sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Çok önemli değil, ben o şiirde hayata dair bazı düşüncelerimi okurlarla paylaşmak üzere ifade ettim ve paylaşıldığı her yerde adımın geçmesi gibi bir beklentim yok. Ama en azından bundan sonra paylaşanlar şiirin altına başkasının ismini yazmazlarsa bir süre sonra kendi yazdığım bir şiirle ilgili intihal yapma suçlamasından kurtulurum diye umuyorum. Her neyse, yeri gelmişken bir kez daha hatırlamakta fayda var. Asım Yıldırım’ın yorumuyla dinleyelim. Hayat ertelenmez…

Bu yazı Kategorilenmemiş, Yazılar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“Hayat ertelenmez” şiiri kimin? için 4 cevap

 1. Mustafa ESMER der ki:

  Dostum helal olsun…

  Yeni şiirlerini bekliyoruz…

  Şiir insanı…

 2. onder der ki:

  guzelmis. çok guzel.

 3. Mustafa Kemal Olcay der ki:

  Mükemmel bir şiir.Garantisi olmayanlara…

 4. Kani Seven der ki:

  Bu şiir ve diğer tüm yazılarınız için sizleri kutluyorum. Özellikle bu şiir hislerime tercüman oluyor. Teşekkür Ederim.

  Bu arada Asım Yıldırım’da şiirinizi mükemmel bir şekilde dinleyecilere aktarabiliyor. Onun bu konudaki başarısını da ayrıca kutlamak gerekir.

  Yalnız Sayın Asım Yıldırım şiir sahibini, yani sizleri unutmamış. İnternet sitesinde şiirin sahibinin kim olduğu yazıyor.

  Link – http://www.asimyildirim.com/bir-yudum-hikaye/okumanz-cin/203-hayat-ertelenmez.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir