Tezgeçmiş-En kısa Cv

Tezgeçmiş-En kısa Cv

“Uzun ve karmaşık hayatların ardından bir gün bu dünyadan çekip gittiğimizde yanımızda yoğun ve detaylı bir özgeçmiş götürsek de yeryüzünde kalan özgeçmişlerimiz bir o kadar basit ve nettir aslında: Doğdu yaşadı ve öldü. Hüve’l Baki…”

 halil-kcv

Yukarıdaki Tezgeçmiş’imin (mezartaşı CV) gerçek müstakbel mezartaşımdan tek farkı ölüm tarihinin yanında “büyük eşit” ifadesi yerine “eşittir” işaretinin bulunması olacak muhtemelen.  Ölüm tarihi ise 2009’a eşit veya daha büyük bir rakam… Geçmiş bir tarihte ölebilme ihtimalimiz kalmadığına ve bundan sonraki her gün eşit ölme olasılığına sahip olduğumuza göre yaşadığımız müddetçe her yıl güncellenen bu CV hayattaki izdüşümümüzün en kısa özeti olarak ifade edilebilir. Onun için adına “En kısa CV” de diyebileceğimiz bu “Tezgeçmiş”  kavramını İnsan Kaynakları literatürüne hediye etmek istiyorum.  

Üniversitedeyken kariyer günlerindeki seminerlerde İK uzmanları ve bazı hocalarımız detaylı CV hazırlamanın öneminden bahsederdi hep. Oysa üniversiteden mezun olduğum günlerde gittiğim ilk iş başvurusu mülakatında mülakat ekibindeki iki kişiden biri olan bayan sunduğum CV’nin çok uzun olduğunu, daha kısa bir CV verip veremeyeceğimi sormuştu. Söz konusu iş teknik bir mühendislikten ziyade yönetim ve organizasyon becerileri isteyen bir pozisyon olduğundan bu özellikleri ön plana çıkarabilecek tüm detayları yazmıştım. Okuduğum ilgili kitaplardan, üye olduğum öğrenci kulüpleri ve derneklere, fakülte dekanının hakkımdaki tavsiye mektubuna kadar herşeyi eklemiştim. Karşımdaki İnsan Kaynakları yetkilisi özene bezene hazırladığım bu özgeçmişi uzun bulunca şaşırmış ve bozulmuştum ama bozuntuya vermeden 3. ve 4. sayfaların detay olduğunu, ilk iki sayfayı dikkate alabileceğini söylemiştim. Diğer sayfaları ayırıp ilk iki sayfaya şöyle bir göz attıktan sonra yeni mezun biri için CV’min gereğinden fazla kabarık olduğunu söyleyerek mülakata başladı. Belki haklıydı, sözde CV uzmanları okulda bizi fazlasıyla dolduruşa getirmişler, “Ne kadar uzun CV o kadar güzel iş” gibi bir düz mantığı aşılamışlardı bize. Ama yine de binbir emekle hazırladığım CV’yi hiç okumadan yorum yapması ve sözlüye kaldıran hoca üslubuyla sorular sorması canımı sıkmıştı. “İlk sayfaya sadece kimlik, adres bilgileri ve eğitim bilgilerimi yazdım, daha kısa bir özgeçmiş istiyorsanız daha kısası ancak mezartaşım olur, ama o da henüz hazır değil” diye kendimce ortamı yumuşatmak için espri yaptım. İkinci görevli gülmüş, baştan beri yıldızımız barışmayan bayan ise zoraki bir gülümsemeden sonra sorular sormaya devam etmişti. Ama görüşme artık bir mülakattan ziyade münazaraya dönüşmüştü. Benim artık o işyerinde çalışmaya hevesim kalmadığı gibi yetkilinin de beni kabul etmeye hiç niyeti yoktu ama yirmi dakika kadar daha görüşme devam etti. Diğer beyefendi arada bir bizim tartışmamızı bölüp lafa giriyor ve babacan bir üslupla çalışma hayatı hakkında bilgiler veriyordu. Görüşmenin sonunda önümdeki not defterimin bir sayfasına ismimi, doğum tarihimi ve altına “Ruhuna fatiha” yazısını yazarak çıkarken bayanın önüne bırakıp “Buyurun en kısa özgeçmişim, arada bir hatırlar fatiha okursunuz” diyerek teşekkür edip çıktım. İK’cılarla görüşmelerim daha sonraki iş başvurularımda da genelde renkli ve eğlenceli oldu benim için. Ama o görüşmedeki yetkilinin yanlış olduğunu düşündüğüm üslubuna şakayla karışık bir tepki olsun diye hazırladığım kısa CV’nin aslında orada ifade ettiğinden çok daha anlamlı olduğunu farkettim sonra. İnsanlar uzun ve karmaşık hayatların ardından bir gün bu dünyadan çekip gittiklerinde yanlarında yoğun ve detaylı bir özgeçmiş götürseler de yeryüzünde kalan özgeçmişleri bir o kadar basit ve netti aslında: “Doğdu yaşadı ve öldü. Hüve’l Baki…”

Halil Çalışkan

Bu yazı Yazılar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Tezgeçmiş-En kısa Cv için 2 cevap

  1. mustafa der ki:

    tezgeçmiş :)
    çokgüzel.

  2. proximity der ki:

    Bu CV’yi cok begendigimi soylemistim sanirim.

    Ben de kendi sayfama “evli ve hic cocuk annesi” diye bir CV koyayim bari!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir